Tájékoztató

a hátrányos helyzet és halmozottan hátrányos helyzet megállapítására vonatkozó jogszabályokról

A gyermekek védelméről és gyámügyi igazgatásról szóló 1997. évi XXXI. törvény (a továbbiakban: Gyvt.) 2013. szeptember 1-jével hatályba lépett 67/A. §-a és a gyámhatóságokról, valamint a gyermekvédelmi és gyámügyi eljárásról szóló 149/1997. (IX:10.) Korm. rendelet (továbbiakban: Gyvt. vhr.) 83/A. §.-a rendelkezik a hátrányos, halmozottan hátrányos helyzet fennállásának megállapítására vonatkozó eljárásról.

A Gyvt. 67/A.§(1) bekezdése szerint hátrányos helyzetű az a rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre jogosult gyermek és nagykorúvá vált gyermek, aki esetében az alábbi körülmények közül egy fennáll:

a)      a szülő vagy a családba fogadó gyám alacsony iskolai végzettsége, ha a gyermeket együtt nevelő mindkét szülőről, a gyermeket egyedül nevelő szülőről, vagy a családba fogadó gyámról-önkéntes nyilatkozata alapján-megállapítható, hogy a rendszeres gyermekvédelmi kedvezmény igénylésekor legfeljebb alapfokú iskolai végzettséggel rendelkezik,

b)      a szülő vagy a családba fogadó gyám alacsony foglalkoztatottsága, ha a gyermeket nevelő szülők bármelyikéről vagy a családba fogadó gyámról megállapítható, hogy a rendszeres gyermekvédelmi kedvezmény igénylésekor az Szt. 33. §-a szerinti aktív korúak ellátására jogosult vagy a rendszeres gyermekvédelmi kedvezmény igénylésének időpontját megelőző 16 hónapon belül legalább 12 hónapig álláskeresőként nyilvántartott személy,

c)      a gyermek elégtelen lakókörnyezete, illetve lakáskörülményei, ha megállapítható, hogy a gyermek a településre vonatkozó integrált városfejlesztési stratégiában szegregátumnak nyilvánított lakókörnyezetben vagy félkomfortos, komfort nélküli vagy szükséglakásban, illetve olyan lakáskörülmények között él, ahol korlátozottan biztosítottak az egészséges fejlődéséhez szükséges feltételek.

Ugyanezen paragrafus (2) bekezdése kimondja, hogy halmozottan hátrányos helyzetű

a)      az a rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre jogosult gyermek és nagykorúvá vált gyermek, aki esetében az (1) bekezdés a)-c) pontjaiban meghatározott körülmények közül legalább kettő fennáll,

b)     a nevelésbe vett gyermek,

c)      az utógondozói ellátásban részesülő és tanulói vagy hallgatói jogviszonyban álló fiatal felnőtt.

A jegyzői gyámhatóság a rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre való jogosultság elbírálásával egyidejűleg kérelemre-külön döntésében, a rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre való jogosultsággal egyező időtartamra- megállapítja a gyermek, nagykorúvá vált gyermek hátrányos vagy halmozottan hátrányos helyzetének fennállását.

A rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre való jogosultság megállapítását követően is kérelmezhető a hátrányos vagy halmozottan hátrányos helyzet fennállásának megállapítása.

Ebben az esetben a Gyvt. 67/A. §-ában meghatározott feltételek fennállását a kérelem benyújtásának időpontjára vonatkozóan kell vizsgálni, valamint a hátrányos és halmozottan hátrányos helyzet a kérelem benyújtásának napjától a fennálló rendszeres gyermekvédelmi kedvezmény időtartamára állapítható meg.

A nevelésbe vett, utógondozói ellátásban részesülő tanuló esetén az illetékes járási hivatal gyámhivatala a nevelésbe vétel, illetve az utógondozói ellátás igénybevételét elrendelő határozatában állapítja meg a halmozottan hátrányos helyzet fennállását.

A Gyvt. vhr. 83/A §. (6) bekezdése szerint a települési önkormányzat jegyzője a hátrányos, halmozottan hátrányos helyzet fennállását megállapító határozatát, a határozat jogerőre emelkedését követő 5 napon belül tájékoztatásul megküldi annak a bölcsődének, nevelési-oktatási vagy felsőoktatási intézménynek, ahol a gyermek bölcsődei ellátásban részesül, vagy amellyel a gyermek /nagykorúvá vált gyermek/ óvodai, tanulói vagy hallgatói jogviszonyban áll.

A hátrányos vagy halmozottan hátrányos helyzet fennállását a jegyzői gyámhatóság a szülő, illetve a családba fogadó gyám erre irányuló kérelme alapján, az illetékes járási gyámhivatala- a nevelésbe vett, valamint utógondozói ellátásban részesülő gyermek, tanuló esetében- hivatalból állapítja meg.

 

 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük